Zakład Badań Wizualnych i Interakcji

Zakład Badań Wizualnych i Interakcji (skrót ZBWiI) zajmuje się badaniami percepcji oraz zachowań człowieka i prowadzi działalność dydaktyczną w tym zakresie.

Prace badawcze i rezultaty dydaktyczne są prezentowane na blogu Zakładu Badań Wizualnych i Interakcji

Pole problemów wyznaczają:

a. Hierarchia czytelności elementów pola widzenia

Badania wizualne pozwalają na ścisłe określenie szeregu podstawowych własności wizualnych takich jak: czytelność, łatwość dostrzeżenia, zdolność właściwego informowania o zawartych w opakowaniach produktach, pozornych wymiarów opakowania, dystansu, z którego grafika może być dostrzeżona (odczytana). Określają obiektywne parametry postrzeganego obrazu: kolejność odczytywania cech badanego obrazu, stopień identyfikacji kształtu, szybkość identyfikacji czy odczytywanie sensu badanego tekstu. Dane z badań są podawane analizie statystycznej, a wnioski służą jako kryterium podejmowania decyzji projektowych.

b. Studia nad percepcją ruchu

Wybór testów wizualnych i ich przystosowanie do badania zmiennych elementów pola widzenia. Przystosowanie testów wizualnych pozwalających na ich wykonywanie na urządzeniach multimedialnych. Badania nad metodami rejestracji postrzegania ruchomych bodźców wizualnych.

c. Studia nad percepcją przestrzeni i barwy

Ustalenie możliwości stosowania testów wizualnych w kontekście zmiennych aspektów komunikacji wizualnej dotyczących przestrzeni ulicy. Zastosowanie testów do tworzenia zasad organizacji i porządkowania informacji wizualnej w odniesieniu do przestrzeni ulicy.

d. Interakcja.

Pole problemów obejmuje analizy struktury logicznej i informacyjnej portali WWW oraz przystosowaniu klasycznych testów wizualnych do badania stron WWW. Prowadzimy również badania użyteczności portali www oraz badania semantyczne dotyczące percepcji kształtu.

Pracownicy Zakładu prowadzą również badania interdyscyplinarne, takie jak projekt pt. „Opracowanie metod służących do określania znaczeń gestów w komunikacji pomiędzy człowiekiem a komputerem”, którego celem było ustalenie jaka jest rola gestów w komunikacji pomiędzy człowiekiem a komputerem, ze szczególnym uwzględnieniem interakcji dwustronnej. Projekt był przedsięwzięciem wspólnym Zakładu Badań Wizualnych i Interakcji ASP Katowice z Laboratorium Eksploracji Przestrzeni 3D Zespołu Systemów Multimedialnych Instytutu Informatyki Teoretycznej i Stosowanej PAN w Gliwicach