Pracownia wizerunku, promocji i identyfikacji wizualnej

pracownia dyplomowa I i II stopnia

Program Pracowni Projektowania dla Marketingu dotyczy zespołu zagadnień wizerunku i promocji i jest zbudowany w ten sposób, by stopniował trudność problemów. Pierwsza grupa tematów dotyczy identyfikacji wizualnej w kontekście tożsamości i wizerunku przedsiębiorstwa (instytucji, wydarzenia).

Zadania z tego zakresu są prowadzone tak, by studenci mogli w ich trakcie po kolei poznawać i ćwiczyć budowę CI nie tracąc z pola widzenia funkcji wizerunkowej przedsięwzięcia. Muszą pamiętać jaki jest cel tworzenia identyfikacji wizualnej, jakie elementy musi zawierać, jak tworzy się jej scenariusz i jak zachować jej spójność.

W działaniach promocyjnych przechodzimy od podstawowej reklamy produktu poprzez osiąganie efektu kampanijnego po budowę kampanii promocyjnej. Najwyższym stopniem trudności jest budowa kampanii społecznej. Tutaj bowiem następuje zmiana myślenia.

W każdym wypadku, w obu grupach zagadnień, temat musi być najpierw przez studentów rozpoznany i zbadany. Aby przybliżyć im warunki pracy agencyjnej, w warunkach rynkowych, prowadzone są zajęcia w systemie pracy zespołowej. W  pracy na potrzeby rynku potrzebna jest umiejętność odnalezienia się w zespole kreatywnym i spełnianie roli copywritera.

Studenci są uświadamiani co do konieczności pracy ze słowem i tekstem w pracy reklamowej jak i w pracy nad identyfikacją wizualną. Studenci w trakcie wykonywania zadań muszą zapoznać się z terminologią marketingu, podstawowymi pojęciami i mechanizmami działania rynku. Temu służą prowadzone równolegle z pracą projektową wykłady. Są zapoznawani z metodami określenia i docierania do grupy docelowej, ze sposobami budowania komunikatu reklamowego oraz ścieżkami i narzędziami jego przekazu Otrzymują informacje na temat działania rynku mediów i sposobach zagospodarowania na nim działań promocyjnych. Są uwrażliwiani na zagadnienia społeczne i mogą się zmierzyć z nurtującymi ich problemami z tego zakresu, sami proponując tematy, tak w zadaniach semestralnych jak do pracy dyplomowej. Pracownia jest skonstruowana w unikalny sposób, tak, by w jednym momencie łączyć teorię z praktyką projektową. Dlatego też jej obsadę stanowią trzy osoby – każda o nieco innej specjalności po to, by móc się uzupełniać pracując nad szerokim spektrum zagadnień projektowania dla marketingu.

W pracy wskazujemy studentom na konieczność ogólnego obycia w zjawiskach społecznych i kulturowych oraz literaturze jako koniecznego warunku sprawnego poruszania się w świecie metafory, skrótu, skojarzeń.

Pracownia prowadzi zajęcia dla studentów Projektowania Graficznego jak również dla studentów Grafiki Warsztatowej. Przedmiot na III roku studiów wieczorowych GW nazywa się Organizacja i Narzędzia Przekazu Reklamowego.

Oprócz tego w Pracowni prowadzone są też przedmiot Autoprezentacja dla studentów przed dyplomem magisterskim. Celem jest przygotowanie studentów do publicznego wystąpienia jak również nabranie umiejętności jak najlepszego zaprezentowania się w sposób bezpośredni (na żywo) i poprzez CV w przypadku np. starań o pracę. Na zajęciach prowadzone są treningi z zachowań interpersonalnych. Na studiach Zaocznych, w ramach Pracowni prowadzone są przedmioty Psychologia Reklamy i Podstawy Marketingu.