Pracownia rysunku I roku

Edukacja w Pracowni Rysunku I Roku na kierunku Wzornictwo ma na celu rozbudzenie wrażliwości, wyobraźni i pamięci wzrokowej. Kształtowanie umiejętności posługiwania się rysunkiem w celu zapisu wrażeń, wyobrażeń oraz koncepcji i idei projektowych. Wspomaganie intuicyjnych działań rysunkowych świadomymi, racjonalnie motywowanymi decyzjami. Uświadamianie genezy znaków plastycznych oraz relacji zachodzących między procesem poznawczym a procesem kształtowania języka wizualnego.

Kurs obejmuje zagadnienia:
- studium budowy przestrzennej
a. brył geometrycznych oraz ich układów w różnych położeniach w stosunku do obserwatora
b. układów przestrzennych złożonych z obiektów o kształtach jednorodnych
c. układów przestrzennych złożonych z obiektów o kształtach różnorodnych
d. obiektów o skomplikowanej budowie (np. rower, wózek, maszyna do szycia, itp.) z  uwzględnieniem: właściwej kompozycji rysunku, zasad perspektywy, wyobrażanych przekrojów brył, skali planów przestrzennych, złudzeń optycznych i jednorodnego wyrazu plastycznego rysunku
- studium budowy przestrzennej postaci ludzkiej.
Obserwacja, rysowanie postaci ludzkiej z różnych odległości i stron, pod różnymi kątami i w różnych położeniach względem płaszczyzny horyzontu
a. postać stojąca
b. postać siedząca
c. postać leżąca
ze szczególnymi uwzględnieniem właściwej kompozycji rysunku, charakterystyki układu ciała, wzajemnych proporcji poszczególnych elementów, wyobrażanych przekrojów, skrótów, planów przestrzennych, wiedzy anatomicznej.

Studentów obowiązują semestralne lub roczne zadania klauzulowe, jak np.:
- analiza obiektu naturalnego w skali makro
- perspektywa wnętrza,
- perspektywa klatki schodowej