Katowice Airport | Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze

Odlotowa Galeria, Odlotowy mebel i Biblioteka podróżnych, to trzy przedsięwzięcia, które w tym roku zrealizuje ASP w Katowicach na lotnisku w Pyrzowicach. Porozumienie w tej sprawie podpisali 24 stycznia 2012 r. Rektor ASP w Katowicach Marian Oslislo oraz prezes Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego Artur Tomasik.

Odlotowa Galeria, zostanie otwarta w terminalu pasażerskim Międzynarodowego Portu Lotniczego Katowice w Pyrzowicach. Pierwszą ekspozycją będzie wystawa prezentująca projekty mebli nadesłanych na konkurs Odlotowy mebel. Projekt mebla, który zajmie pierwsze miejsce w konkursie zostanie zrealizowany, a jego prototyp pokazany i oddany do wypróbowania przez pasażerów portu lotniczego w Odlotowej Galerii – zapewniał podczas uroczystości podpisania porozumienia prof. Marian Oslislo. Galeria będzie prezentować także design i oraz prace grafików i malarzy związanych z katowicką ASP. Galeria będzie jednym z elementów promocji uczelni, ale również całego Województwa Śląskiego.

Drugim projektem, jaki ASP zrealizuje w ramach porozumienia z Górnośląskim Towarzystwem Lotniczym, będzie Biblioteka Podróżnych. Na ekranach dotykowych oraz tabletach pasażerowie, którzy przejdą już odprawę celną ostatnie minuty przed odlotem będą mogli spędzić na przeglądaniu publikacji związanych ze śląskim designem oraz z historią kultury materialnej na Śląsku.

Prezes GTL Artur Tomasik zaznaczył, że będzie to jedna z największych sal wystawienniczych w regionie "W ubiegłym roku odprawiliśmy ponad 2 mln pasażerów, czyli teoretycznie taka liczba widzów będzie mogła obejrzeć to, co się dzieje w ASP, i co na pewno jest godne, by pokazywać jak największej publiczności".

Koszt przedsięwzięcia wyniesie 90 tys. zł. Pieniądze przekaże na ten cel Urząd Marszałkowski, który jest jednocześnie liderem projektu "Design Silesia", w ramach którego ASP w Katowicach realizuje program promocji designu oraz przybliżania go przedsiębiorcom, samorządom oraz środowisku akademickiemu.

"Odlotowa Galeria" oraz "Biblioteka Podróżnych" zostaną otwarte jesienią w 2012 roku.