Jeszcze, lepsze, śląskie – DESIGN SILESIA - konferncja otwierająca projekt

9 lat temu

Projekt promuje wykorzystanie designu w rozwoju mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, w zakresie podnoszenia ich innowacyjności, a co za tym idzie konkurencyjności. Pokazuje również jak efektywnym narzędziem potrafi być design w procesie kształtowania przestrzeni publicznej.

Poprzez wystawy, konkursy, warsztaty, które będą miały miejsce od września do grudnia 2010 roku w Województwie Śląskim, chcemy stworzyć możliwości budowania kontaktów pomiędzy przedsiębiorcami, samorządowcami i projektantami.

W trakcie trwania projektu pokażemy w jaki sposób design może wpływać na zwiększenie aktywności i zadowolenia mieszkańców Śląska, oraz w jaki sposób design może być narzędziem promocji nie tylko produktu czy usługi, ale również regionu.

Projekt zainauguruje konferencja, która odbędzie się w Rondzie Sztuki 13 września b.r. Podczas tego spotkania chcemy zaprezentować design jako narzędzie w kreowaniu przestrzeni publicznej. W konferencji weźmie udział, m.in Pete Kercher, Ambasador EIDD – Europejskiego Instytutu Projektowania i Niepełnosprawności, który przybliży samorządowcom, przedsiębiorcom i projektantom ideę „Projektowania dla wszystkich” (Design for All)

Kolejnym elementem projektu będzie przeprowadzenie badań, które pomogą w zdiagnozowaniu potrzeb przedsiębiorców oraz jednostek samorządu terytorialnego we wdrażaniu designu. Platformą wymiany tych informacji będzie portal internetowy oraz przygotowane dla wyżej zainteresowanych warsztaty projektowe.

Przygotowaliśmy dwa konkursy dla studentów i profesjonalistów. Konkurs „Śląska Rzecz” promuje najlepsze produkty oraz projekty z zakresu grafiki użytkowej i komunikacji wizualnej wdrożone przez śląskie firmy. „Najlepsze Dyplomy Projektowe” to z kolei konkurs dla absolwentów wyższych uczelni zajmujących się projektowaniem. Obydwu konkursom towarzyszyć będą wystawy najlepszych prac.

Projekt promuje społeczną funkcję designu jako narzędzia do stworzenia wszystkim ludziom równych szans brania udziału we wszystkich dziedzinach życia. Aby cel ten został osiągnięty, otaczająca nas architektura, przedmioty codziennego użytku, usługi, kultura i informacja - krótko mówiąc, wszystko co jest wyprodukowane przez ludzi i dla ludzi - musi być dostępne i przystosowane dla każdej osoby w naszym społeczeństwie z możliwością adaptacji do zmian jakie progresywnie następują u każdego człowieka.

„Design Silesia” to projekt systemowy Samorządu Województwa Śląskiego zaplanowany do realizacji w ramach poddziałania 8.2.2 Regionalne Strategie Innowacji PO KL. Liderem przedsięwzięcia jest Wydział Europejskiego Funduszu Społecznego Urzędu Marszałkowskiego a partnerami: Śląski Zamek Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie oraz Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach.

Kontakt: aspmarta@gmail.com

logo DesignSilesia