Natura Światła - Dorota Nowak w Ateneum

rok temu

Poprzez grafikę jestem w stanie lepiej zrozumieć otaczającą mnie rzeczywistość. Przy nieustannych zmianach wokół, to co stabilne i pewne często możemy odnaleźć w sobie samych.

Grafikę traktuję jako medium umożliwiające mi przekaz najgłębszych emocji w metaforyczny, poetycki sposób. Jest to medium zapewniające wyrazistość i czystość odbioru, przy zachowaniu prostoty formy. Często poruszany w moich pracach aspekt ciała – utożsamiony jest przeze mnie z ideą uniwersalnego piękna. Portretowane postacie są zawieszone w przestrzeni poza czasem, myślami zwrócone do swego wnętrza, szukając w nim oparcia. Światło jest niezwykle istotnym aspektem mojej pracy. Po pierwsze co dość oczywiste - konstruuje ono obraz, mnie jednak interesuje ono bardziej w swym aspekcie symbolicznym. Metafizyczne światło wyłania z mroku sylwetkę postaci, kierując na nią uwagę w teatralny, niemal sakralny sposób. Czasami światło pojawia się dodatkowo we wnętrzu postaci, a czasem zatapia w sobie przedstawianą rzeczywistość. Światło - symbol życia, świadomości, wiedzy.
Dorota Nowak-Rodzińska

Galeria Ateneum,