Zbigniew Furgaliński - malarstwo

rok temu

Pracując nad obrazem, próbuję opisać świat, uchwycić równowagę pomiędzy kalkulacją a emocjami. Kiedy udaje się te dwa aspekty połączyć w harmonijną całość, obraz żyje i ma szansę oddziaływać na emocje odbiorcy. Wernisaż w galerii MM w Chorzowie w poniedziałek 6 lutego o 17.00.

Moje obrazy, wydające się być abstrakcyjnymi, są w istocie ekstraktem pejzażu, doprowadzonym do znaku elementarnego, którym jest pozioma linia – horyzont. Istotą mojego malarstwa jest intensywna harmonia i przenikające spod obrazu pulsujące światło. Pozorna monotonia obrazów oparta jest o schemat poziomych, zrytmizowanych linii i wynika z kontemplacyjnego odczuwania i przeżywania rzeczywistości. Obrazy staram się budować z dyscypliną i logiką, są jednak owocem emocji i wrażeniowego odbioru zjawisk wizualnych.

Zbigniew Furgaliński prowadzi Pracownię Sztuk Wizualnych na Wydziale Projektowym Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.

furgalinski