Siódmy konkurs, pierwszy bez nagrody

Snow Art Poland, grupa twórców związana z ASP Katowice, zajmująca się rzeźbą w śniegu, której liderem jest Tomasz Koclęga zakwalifikowała się do konkursu rzeźb w śniegu w alpejskim kurorcie Valloire. Wybrano 10 zespołów ze 180 zgłaszających się. Obok Snow Art Poland, który rzeźbił w składzie Tomasz Koclęga, Piotr Proba i Junko Fujimori, występowały zespoły z USA, Kanady, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Włoch, Rosji i Francji.

Po zdobyciu 6 nagród w 6 poprzednich festiwalach śniegu w Chinach, Japonii i Rosji, tym razem zespół nie został wyróżniony. - We Francji zaproponowałem rzeźbę pt. „Otchłań”. Jest to nasza największa rzeźba z dotychczas wykonanych w śniegu. Blok w którym rzeźbiliśmy był ogromny, miał 4 x 4 x 5 m – co daje w sumie 80 m³ śniegu.... Przedstawia on ludzką postać wspartą o dużą głowę, która w relaksacyjnej, rozluźnionej pozie, spogląda w bezkresną dal - w otchłań właśnie... Bohater opowieści próbuje się odciąć od rzeczywistości, od codzienności... Głowa symbolizuje jego duchowość, emocje, i myśli... Głowa pozostaje za nim. Jednocześnie, mimo relaksacyjnej pozy i pozornego odcięcia się od rzeczywistości postać pozostaje w bliskim kontakcie z głową, obejmując ja rękami - mówi Tomasz Koclęga, wykładowca ASP w Katowicach.

snowart we francji