"Past perfect" Anny Krztoń we Wrocławiu

Prace zaprezentowane na wystawie „Past perfect” łączy prosty klucz – wszystkie w jakiś sposób odnoszą się do przeszłości (bliższej lub dalszej). W sposób bezpośredni, jak w szkicach z minionych wakacji, a także bardziej pokrętnymi drogami, jak w komiksowej historii, której bohaterowie w gruzach szukają reliktów pozostawionych przez swoich przodków.

„Nużąca codzienność jak nic innego potrafi wyprzeć pasję z naszego życia. Bo to wygodne, bo jesteśmy leniwi, bo nam się nie chce. Ta codzienność przejawia się niemal w każdej pracy Anny Krztoń, lecz jej twórczość daleka jest od nudy, rutyny czy monotonii. Za pomocą doskonałego zmysłu obserwacji odbiera i rejestruje rzeczywistość, a następnie błyskotliwie ją puentuje.” - pisze Dawid Śmigielski, redaktor działu o komiksie „Pod okładką” w miesięczniku „Menażeria”.

Wystawa stanowi też pewnego rodzaju podsumowanie kilku ostatnich lat pracy rysowniczki – będzie można na niej zobaczyć i przeczytać oryginalne plansze i wydruki z zinów, wydawanych własnym sumptem przez autorkę. Niektóre kadry z tych komiksów przeniosą się też na ściany galerii. Dodatkowo zaprezentowane zostaną też rysunki i szkice z debiutanckiego albumu autorki, który ukaże się nakładem Wydawnictwa Komiksowego.

Anna Krztoń jest rysowniczką komiksów i ilustratorką.W 2013 roku ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Katowicach. Współpracuje między innymi z Animoonem i Newsweekiem. Jej komiksy publikowane były w zinach, magazynach i antologiach w Polsce, USA, Belgii, Słowenii, Estonii, Szwecji, Finlandii i na Litwie. Obecnie pracuje nad swoim pierwszym albumem komiksowym, nagrodzonym w konkursie Stypendium Gildii (premiera planowana jest na 2018 rok).

Anna Krztoń
Past perfect
Galeria Komiksu i Ilustracji TYMCZASEM / Centrum Kultury Zamek /pl. Świętojański 1 / Wrocław
wystawa czynna od 14 stycznia do 12 lutego