ASP Katowice - 10 lat

Wybór języka

Nie przegap!

W kalendarzu nie ma żadnych wydarzeń z przyszłą datą.

Althamer, Kozyra, Żmijewski - warszawska Kowalnia na ASP w Katowicach

3 lata temu

Formalnie to po prostu pracownia dyplomująca na Wydziale Rzeźby ASP w Warszawie. Jednak Kowalnia, czyli pracownia prof. Grzegorza Kowalskiego, to w historii polskiej pedagogiki artystycznej zjawisko bez precedensu. Wyszli z niej między innymi tacy artyści jak Paweł Althamer, Katarzyna Kozyra, Artur Żmijewski. Fenomen pracowni przybliża książka Kowalnia 1985 – 2015, wydana przez ASP w Katowicach. W piątek 18 listopada o godzinie 14.00 rozpocznie się spotkanie z autorami publikacji i absolwentami Kowalni.

Kowalnia jako zdefiniowane miejsce, program i grupa artystów, istniała i z powodzeniem funkcjonowała jednocześnie w dwóch rzeczywistościach, które nieczęsto są w stanie wzajemnie się przenikać — w rzeczywistości akademickiej i w rzeczywistości tak zwanego świata sztuki. Być może było to możliwe dlatego, że historia Kowalni pokazuje, iż respektowanie zarówno zastanych reguł świata akademickiego, jak i reguł tak zwanego świata sztuki nie były tu nigdy głównym priorytetem, tak jak i głównym priorytetem nie było ich obalanie. Wszystko, cokolwiek rewolucyjnego w ramach Kowalni się dokonało, było niejako efektem ubocznym procesu, którego głównym celem było bezkompromisowe wypracowanie adekwatnego języka artystycznego (wizualnego), mogącego wyrazić współczesnego człowieka — jako jednostkę i jako zbiorowość — ze wszystkimi jego egzystencjalnymi i społecznymi aspektami. O trwającej żywotności i potrzebie takiego programu świadczy chociażby fakt, że Kowalnia jest wciąż dla niektórych zjawiskiem kontrowersyjnym — czytamy we wstępie do publikacji napisanym przez Andrzeja Tobisa, prof. asp w Katowicach.

Główną oś wydawnictwa stanowi trzydziestoletnie archiwum Kowalni, opracowane i udostępnione przez prof. Grzegorza Kowalskiego. Publikacja daje wyjątkową okazję wglądu w „pedagogiczną kuchnię”, w której czytelnik może prześledzić proces odchodzenia od klasycznego medium rzeźbiarskiego, rozwój i sposób stosowania praktyk performatywnych, proces stopniowego emancypowania się medium filmowego. Kolejne akademickie sezony, rozpisane na poszczególne zadania i aktywności w pracowni, są bogato dokumentowane fotograficznie.

Kowalnia 1985–2015
spotkanie z autorami książki, próba opisania fenomenu pracowni
18 listopada, godz. 14.00
ASP w Katowicach, Raciborska 50
wstęp wolny

Udział wezmą miedzy innymi:
prof. Grzegorz Kowalski
Artur Żmijewski — absolwent pracowni
Karol Sienkiewicz — współautor książki
Roman Kaczmarczyk — projektant wydawnictwa

Informacje o książce:
liczba stron: 556 str.
język: polski i angielski
nakład: 600 szt.
Wydawca: ASP w Katowicach

plakat kowalnia www
Skomentuj ten news!

Bannery

 • AGRAFA 2017

 • Międzynarodowe Triennale Rysunku

 • Triennale Grafiki Polskiej

 • Ksiazka Dobrze Zaprojektowana Konkurs

 • nowa asp

 • asp studia doktoranckie

 • asp tuba

 • Facebook ASP Katowice

 • Kurs przygotowawczy

 • akademia weekendowa

 • asp malarstwo FB

 • 05 asp wzornictwo

 • Facebook grafika warsztatowa

 • Agrafa

 • Agrafa

 • Design Silesia

 • Regionalna Strategia Innowacji

 • Innowacyjny Design Logomotywą Śląskiej Gospodarki

 • Logo BPSC

 • Katowice Airport

 • Międzynarodowe Triennale Grafiki Kraków 2012 • Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach w ramach Programu Rozwój infrastruktury kultury/Infrastruktura szkolnictwa artystycznego na podstawie umowy Nr 03581/14/FPK/DEK z dnia 20.05.2014r. uzyskała dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na realizację zadania: Zakup pierwszego wyposażenia do budynku dydaktyczno-badawczego i kulturalnego ASP w Katowicach

Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach w ramach Programu Rozwój infrastruktury kultury na podstawie umowy nr 04146/13/FPK/DEK z dnia 15.05.2013 roku uzyskała:

Dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na realizację zadania pn. Rozbudowa zaplecza technicznego pracowni kierunku wzornictwa ASP w KatowicachAkademia Sztuk Pięknych w Katowicach w ramach Programu Rozwój infrastruktury kultury na podstawie umowy nr 00333/12/DEK z dnia 30.03.2012 roku uzyskała:

Dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na realizację zadania pn. OBRAZ I DŹWIĘK – Studio Sztuki Dźwiękowej (sound art studio)

Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach w ramach Programu Edukacja kulturalna i diagnoza kultury na podstawie umowy nr 04960/12/DEK z dnia 19.04.2012 roku uzyskała:

Dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na realizację zadania pn. ALA MA PIÓRO - WARSZTATY TYPOGRAFICZNE

Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach w ramach Programu Promesa Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na podstawie umowy nr 01737/13/FPK/DFE z dnia 10.09.2013 roku uzyskała Dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na realizację zadania pn. „Budowa między ulicami Raciborską a Koszarową w Katowicach budynku dydaktyczno-badawczego i kulturalnego wraz z zagospodarowaniem terenu na otwarty park form przestrzennych”.


Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach w ramach Programu Rozwój infrastruktury kultury/Infrastruktura szkolnictwa artystycznego na podstawie umowy Nr 03320/15/FPK/DEK z dnia 07.07.2015 roku uzyskała dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na realizację zadania: Zakup pierwszego wyposażenia do budynku dydaktyczno-badawczego i kulturalnego ASP w Katowicach – etap II

Formularz uwag

 Uwagi