Althamer, Kozyra, Żmijewski - warszawska Kowalnia na ASP w Katowicach

Formalnie to po prostu pracownia dyplomująca na Wydziale Rzeźby ASP w Warszawie. Jednak Kowalnia, czyli pracownia prof. Grzegorza Kowalskiego, to w historii polskiej pedagogiki artystycznej zjawisko bez precedensu. Wyszli z niej między innymi tacy artyści jak Paweł Althamer, Katarzyna Kozyra, Artur Żmijewski. Fenomen pracowni przybliża książka Kowalnia 1985 – 2015, wydana przez ASP w Katowicach. W piątek 18 listopada o godzinie 14.00 rozpocznie się spotkanie z autorami publikacji i absolwentami Kowalni.

Kowalnia jako zdefiniowane miejsce, program i grupa artystów, istniała i z powodzeniem funkcjonowała jednocześnie w dwóch rzeczywistościach, które nieczęsto są w stanie wzajemnie się przenikać — w rzeczywistości akademickiej i w rzeczywistości tak zwanego świata sztuki. Być może było to możliwe dlatego, że historia Kowalni pokazuje, iż respektowanie zarówno zastanych reguł świata akademickiego, jak i reguł tak zwanego świata sztuki nie były tu nigdy głównym priorytetem, tak jak i głównym priorytetem nie było ich obalanie. Wszystko, cokolwiek rewolucyjnego w ramach Kowalni się dokonało, było niejako efektem ubocznym procesu, którego głównym celem było bezkompromisowe wypracowanie adekwatnego języka artystycznego (wizualnego), mogącego wyrazić współczesnego człowieka — jako jednostkę i jako zbiorowość — ze wszystkimi jego egzystencjalnymi i społecznymi aspektami. O trwającej żywotności i potrzebie takiego programu świadczy chociażby fakt, że Kowalnia jest wciąż dla niektórych zjawiskiem kontrowersyjnym — czytamy we wstępie do publikacji napisanym przez Andrzeja Tobisa, prof. asp w Katowicach.

Główną oś wydawnictwa stanowi trzydziestoletnie archiwum Kowalni, opracowane i udostępnione przez prof. Grzegorza Kowalskiego. Publikacja daje wyjątkową okazję wglądu w „pedagogiczną kuchnię”, w której czytelnik może prześledzić proces odchodzenia od klasycznego medium rzeźbiarskiego, rozwój i sposób stosowania praktyk performatywnych, proces stopniowego emancypowania się medium filmowego. Kolejne akademickie sezony, rozpisane na poszczególne zadania i aktywności w pracowni, są bogato dokumentowane fotograficznie.

Kowalnia 1985–2015
spotkanie z autorami książki, próba opisania fenomenu pracowni
18 listopada, godz. 14.00
ASP w Katowicach, Raciborska 50