"Strefa Kobiet" Moniki Panek

Obszar poszukiwań w jakich poruszam się w swoim malarstwie ściśle związany jest z kobietami, które portretuje. Interesują mnie humanistyczne treści dotyczące problemu kobiecości w różnych jego aspektach.

Przez dłuższy czas inspirowałam się symboliką żywiołu wody. Intymność kąpieli, a przede wszystkim jej wymiar metafizyczny był dla mnie źródłem do przemyśleń na temat kondycji ludzkiego ciała, które z biegiem lat zmienia się, ulega zniekształceniom, zmianom proporcji. Obserwacja rutynowych czynności zaprowadziła mnie do skupienia swojej uwagi na konkretnych gestach, ich unieruchomieniu i zastygnięciu w momencie „zanurzenia”. Owe „zanurzenie” w tafli wody powoduje oderwanie się od rzeczywistości, służy przeżywaniu danej chwili, a nawet celebracji. Symboliczny wymiar cielesnego kontaktu z powłoką wodną zainspirował mnie do malarskiego zapisu zmysłowych doznań podczas kąpieli. Wówczas powstały prace pełne delikatności, zamglone, tworzące intymny, wodny pejzaż emocjonalny. Ulotność chwili towarzyszy również moim najnowszym obrazom, które poświecone są wzajemnym relacjom – przyjaźni między kobietami oraz nieoczekiwanemu zerwaniu tej więzi.

Wernisaż: 10.11.2016 (czwartek), godz.17.00
Galeria ArtNova2