Eksplozja litery. (Ikonografia tekstualności jako źródło cierpień)

Sesja naukowa oraz wystawa. Projekt odwołuje się do problematyki kreowania, wytwarzania i dystrybucji tego, co możemy określić jako cywilizacyjne „sensy”.

Problematyka znaku i znaczenia jest w naszej kulturze obecna od zawsze. Kiedy przed ponad półwieczem Mircea Eliade napisał, iż „człowiek domaga się znaku, aby położyć kres napięciu spowodowanemu przez względność oraz trwodze wynikającej z dezorientacji”, zapewne postrzegał on akt kreowania i konstytuowania znaków jako wyraz fundamentalnej potrzeby poszukiwania „absolutnego punktu oparcia”. Usankcjonowanie i uzasadnienie ludzkiej egzystencji domaga się – według autora Sacrum, mitu, historii – zarówno symbolizacji, jak i rytualizacji rzeczywistości.

Artyści:
Stanisław Dróżdż, Grzegorz Hańderek, Maciej Linttner, Przemysław Łopaciński, Janusz Marciniak, Jadwiga Sawicka, Paweł Susid, Małgorzata Szandała, Andrzej Szewczyk, Grażyna Tereszkiewicz, Ireneusz Walczak Kurator: Roman Lewandowski

Wernisaż: 4 listopada (piątek), godz. 17:00

Wystawie towarzyszy sesja naukowa, w której udział wezmą:
prof. zw. dr hab. Roman Kubicki, UAM Poznań
dr Mieczysław Juda, ASP Katowice
dr Zbigniew Mańkowski, ASP Gdańsk
dr hab. Roma Sendyka UJ Kraków
prof. zw. dr hab. Tadeusz Sławek, UŚ Katowice
ad. dr Roman Lewandowski, ASP Katowice

Termin i miejsce sesji: 4 listopada 2016, godz. 11:00, Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, ul. Raciborska 50, Katowice

Więcej tutaj.