Sztuka jako narzędzie badań - spotkanie z Karoliną Żyniewicz

Spotkanie odbywa się w ramach projektu badawczego "Małe mobilne laboratorium bioartowe". Zapraszamy w czwartek 27 października o godzinie 12.00 do sali kinowej w budynku przy Raciborskiej 50.

Spośród wielu możliwych definicji sztuki wybieram tą, iż jest to sposób patrzenia na świat, postawa poznawcza. Tworzenie opiera się, w moim przypadku, na kreowaniu sytuacji badawczych, dotyczących zagadnień istotnych z punktu widzenia współczesności. Jest to forma stawiania pytań. Pytania natomiast stawia się w celu uzyskania odpowiedzi. Dlatego integralną częścią mojej aktywności twórczej jest kontakt z odbiorcą, słuchanie owych odpowiedzi. To, co dla mnie najistotniejsze, to wiedza, czy moje działania coś powodują, czy wpływają jakoś na myślenie tych, którzy w nich uczestniczą, a tym samym czy są w stanie wpływać na rzeczywistość. W myśl obranej definicji, sztuka ma wymiar utylitarny.

Swoje artystyczne badania poświęcam tematowi życia. W moim pojęciu, zawiera się w nim wszystko, co ważne i interesujące. Dla rozważań nad życiem, kluczowy, w moim mniemaniu, jest jego materialny/biologiczny wymiar. Dlatego biologię uczyniłam zapleczem swoich działań.

Traktuję sztukę jako narzędzie badań; działam w oparciu o szeroko rozumiane życie, tworząc sytuacje badawcze, pozwalające przetestować ludzkie podejście do biologicznej sfery życia oraz osiągnięć współczesnej biologii, biotechnologii, biomedycyny.

Karolina Żyniewicz – artystka, badaczka, edukatorka, absolwentka Wydziału Sztuk Wizualnych Akademii Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi, studentka I roku Środowiskowych Transdyscyplinarnych Studiów Doktoranckich ,,Na styku Natury i Kultury’’ na Wydziale ArtesLiberales Uniwersytetu Warszawskiego. Aktualnie realizuje projekty głównie w Instytucie Genetyki i Biotechnologii Wydziału Biologii UW oraz Instytucie Biologii Doświadczalnej PAN.

karolina żyniewicz