Trzy wystawy na inaugurację Roku Akademickiego

Akademia 100 plakatów przy Raciborskiej 50, Pracownia przyborów podróżnych - wystawa malarstwa Jacka Rykały w Rondzie Sztuki oraz wystawa studentów z pracowni Jacka Rykały (również w rondzie Sztuki) - Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach z rozmachem inauguruje tegoroczny rok akademicki. Wernisaże w piątek 7 października.

Akademia 100 plakatów
Sala Otwarta, ul. Raciborska 50
wernisaż 7 października, bezpośrednio po inauguracji Roku Akademickiego (zaplanowanej na godzinę 12.00),
wystawa potrwa do 21 października
Na wystawie zobaczymy 100 plakatów 100 rożnych twórców, z których każdy związany jest z ASP w Katowicach. - Absolwenci katowickiej ASP to twórcy znani i uhonorowani na całym świecie. Nasze archiwa zawierają wiele perełek i jedyne co nas ogranicza to brak miejsca, aby zaprezentować wszystko podczas jednej ekspozycji. Zapraszamy serdecznie do podziwiania wycinka naszej historii odsłanianej na tych ponad stu kawałkach cennego papieru - zachęca Monika Starowicz, kurator wystawy

Jacek Rykała. Pracownia przyborów podróżnych.
7-28 października, Rondo Sztuki
wernisaż: 7 października, godz. 17:00
Przygotowywana dla katowickiego Ronda Sztuki wystawa prac Jacka Rykały „Pracownia przyborów podróżnych” jest subiektywnym wyborem dwóch lejtmotywów twórczości sosnowieckiego artysty. Pierwszy stanowi próbę topograficznego zdefiniowania bądź wykreowania z pamięci znaczących elementów przestrzeni oraz ciągów czasu. Drugi – jest ich estetyczną i konceptualną celebracją. Co też istotne – prace Rykały, jakkolwiek korespondują z pewnym klimatem i „duchem” miejsca, w jakim powstały, nigdy nie stanowiły oczywistej – wydawałoby się – realizacji postulatu regionalizmu.
Więcej tutaj.

Pracownia prof. Jacka Rykały 2016
od 7 do 28 października 2016
Galeria+, Rondo Sztuki
wernisaż: 7 października, godz. 18:00
Młodzi artyści z mojej pracowni są zdolni, odważni i samodzielni, a praca z nimi wciąż jest dla mnie pasją, zaskoczeniem i przyjemnością. Muszę tu wspomnieć, bo mają swój duży udział w tym jak postrzegana jest Pracownia, o moich współpracownikach dr Aleksandrze Kozerze i Miłoszu Wnukowskim. Z Olkiem pracujemy wiele lat i rozumiemy się znakomicie, a jego niezwykły arsenał umiejętności wielorakich wielokrotnie rozwiązywał istotne kwestie echnologiczne czy konstrukcyjne realizacji studenckich i jest nieoceniony.. Miłosz zaś wnosi bunt młodości, bezkompromisowość i wymagania „na maksa”. Często spieramy się inaczej postrzegając problem, ale uważam to za zaletę naszego zespołu. Decyzję ma podejmować student - mówi Jacek Rykała.
Więcej tutaj.

Akademia stu plakatów