Konkurs na projekt plastyczny na fasadę tymczasowej siedziby Muzeum nad Wisłą

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie szuka projektu oddającego charakter instytucji: „dynamicznie zmieniającej się, odpowiadającej na wyzwania współczesności, elastycznej, realizującej interdyscyplinarne projekty badawcze i wystawiennicze, otwartej na różne publiczności". Od marca 2017 roku Muzeum organizować będzie wystawy w pawilonie ekspozycyjnym, zaprojektowanym przez austriackiego architekta Adolfa Krischanitza, który stanie nad Wisłą, na skwerze im. Stanisława Skibniewskiego „Cubryny”.

Podobnie jak w Berlinie, gdzie budynek ten pełnił funkcję tymczasowej galerii sztuki (Temporäre Kunsthalle), jego fasada zostanie wykorzystana do prezentacji projektów artystycznych o charakterze malarskim. Konkurs ma na celu wyłonienie projektu charakteryzującego się wyrazistością propozycji plastycznej o ikonicznej sile, który stanie się znakiem rozpoznawczym tymczasowej siedziby Muzeum. Ma on również wpisywać się, czy też pozostawać w intrygującym, dynamicznym dialogu z otoczeniem budynku: nabrzeżem Wisły i sąsiadującymi z Muzeum gmachami instytucji, Centrum Nauki Kopernik i Biblioteką Uniwersytetu Warszawskiego, a także uwzględniać perspektywy budynku z mostu Śląsko-Dąbrowskiego oraz wjazdu do tunelu pod Wisłostradą, nad którym stanie pawilon.

Preferowane będą projekty malarskie, dwuwymiarowe, w wyjątkowych przypadkach konkurs dopuszcza również realizacje zawierające elementy o charakterze przestrzennym, zainstalowane na fasadzie. Projekt może uwzględniać dwie, trzy lub cztery ściany pawilonu. Termin nadsyłania projektów konkursowych to 15 września 2016 roku. Projekty oceni komisja składająca się z przedstawicieli środowiska artystyczno-architektonicznego, z udziałem projektanta pawilonu Adolfa Krischanitza. Pytania związane z konkursem prosimy przesyłać na adres: konkurs@artmuseum.pl.

Więcej informacji w zakładce Zamówienia Publiczne: http://artmuseum.pl/pl/zamowienia-publiczne/inne

muzeum warszawa konkurs