Letnia Akademia Sztuk w Salzburgu

Austriackie Forum Kultury w Warszawie przekazuje zaproszenie Letniej Akademii Sztuk Pięknych w Salzburgu do udziału w kursach letnich 2015. Poniżej znajdziecie Państwo informacje o warunkach udziału oraz stypendiach. Termin składania aplikacji to 8 kwietnia 2015.

Letnia Akademia Sztuk w Salzburgu

Grants

Some 90 grants, usually covering participation fees only, are available for participation in one of the classes at the Summer Academy.

Additional subsidies for travel and living costs are offered by the The American Austrian Foundation (AAF/Seebacher Prize for Fine Arts), ERSTE Foundation, Free State of Bavaria, Münster Academy of Fine Arts, Society of Friends of the Leipzig Academy of Visual Arts, and Kingston University London. Applications for these grants should be made directly to the granting bodies, according to their guidelines and closing dates. The Eastern Europe grants awarded by the Summer Academy also include travel and living costs.

Applications for all other grants should be made, online only, via the Summer Academy. The grant application also counts as the application for a class (so need not be made separately).

The closing date for all applications is 8 April 2015.

Grant Application

For applying please make a file upload. It is not necessary to apply for a special grant, applications should contain the following:

Application form for grants

Brief informative curriculum vitae

Statement on the reason for applying and what you expect from participation in a course at the Summer Academy

Portfolio, approximately 10 photographs of your work (for the curatorial courses a portfolio is not necessary)

Granting bodies with travel and living costs

The American Austrian Foundation (AAF/Seebacher Prize for Fine Arts) Grants apply exclusively to art students from the USA. Please send applications to: finearts.prize@americanaustrianfoundation.org. Deadline: 20 April 2015.

The ERSTE Foundation offers fellowships for emerging curators and artists from the Czech Republic, Hungary, Romania and the Slovak Republic. Applications until 6 April 2015 to: www.tranzit.org

The Free State of Bavaria offers grants for students at the art academies of Munich and Nuremberg. Applications to: Bayerisches Staatsministerium für Bildung und Kultus, Wissenschaft und Kunst, Salvatorstraße 2, 80327 München, Germany.

The Münster Academy of Fine Arts offers two grants for outstandingly talented students at the Academy. Grants are awarded by a jury in the course of the annual survey.

www.kunstakademie-muenster.de

The Society of Friends of the Leipzig Academy of Visual Arts awards a grant to a student at the Leipzig Academy of Visual Arts. www.hgb-leipzig.de/freundeskreis

As one of the UK's leading Fine Art Schools, Kingston University London offers two grants for students of the BA FINE Art HONS course. Students are invited to apply at the end of their second year. Information/Application: c.cullinan@kingston.ac.uk

Co-financed through funding from the Austrian Federal Chancellery – Arts Division the International Summer Academy of Fine Arts awards Eastern Europe grants to art students from the following countries: Albania, Armenia, Azerbaijan, Belarus, Bosnia-Herzegovina, Bulgaria, Georgia, Croatia, Macedonia, Moldavia, Montenegro, Romania, Russia, Serbia, Ukraine. Grants include € 200.– per week for living costs. Applications via this website.

Grants covering participation fees only

Applications for the following grants to this website. It is not necessary to state the specific awarding body.

Grants from the culture fund of the Provincial Capital of Salzburg and from the City of Salzburg are open to all applicants, the decisive criterion being the quality of the works submitted.

The culture department of the Province of Salzburg awards grants to talented pupils from the 7th and 8th years of secondary school or from the 3rd year onwards of vocational college, and to students of art or architecture.

The Society of Friends of the International Summer Academy of Fine Arts awards grants funded from the income from membership fees. The grants are open to all talented and needy applicants.

The Society of Friends also awards the following special grants:

The Miloslav Chlupác grant for the Stone Sculpture Symposium This grant is dedicated to Miloslav Chlupác (1920–2008), the co-founder and long-time director of the Stone Sculpture Symposium in the Kiefer Quarry, Fürstenbrunn. It is financed by Friends of the Stone Sculpture Symposium and includes the participation fee for the Symposium as well as on-site accommodation.

The M.E. Prigge grant is dedicated to the artist Maria Elisabeth Prigge (1948–2007), who directed the painting classes of the International Summer Academy of Fine Arts on the island of La Gomera from 1997 to 1999, as well as the 2003 and 2005 graphic arts classes in Hohensalzburg Fortress. It is intended for young talented artists to participate in a graphic arts course (engraving, drawing, etc.), and is financed by friends of the artist.