Pólnoc - Południe

6 marca godz. 18.00 Galeria Szyb Wilson w Katowicach. Fundacja Eko Art Silesia, Galeria Szyb Wilson, Rektor Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach prof. Antoni Cygan, Rektor Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku prof. Ludmiła Ostrogórska mają przyjemność zaprosić na wernisaż wystawy Północ - Południe.

W niezwykle oryginalnej, poindustrialnej przestrzeni Galerii Szyb Wilson, otwarta zostanie długo oczekiwana wystawa sztuki współczesnej, która swym rozmachem i skalą nie znajduje sobie równych w historii pokazów ostatnich lat na Śląsku.

Na olbrzymiej powierzchni ponad 2000 m kw. zagości 62 artystów z kręgów akademickich, skupionych wokół Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku i Wydziału Artystycznego Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Swoimi twórczymi dokonaniami spróbują oni zmierzyć się nie tylko ze sobą nawzajem, ale i z rzadko spotykaną, niełatwą dla tego rodzaju prezentacji przestrzenią galeryjną. Królować będzie malarstwo, ale też dzieła, które uwalniając się od klasycznej powierzchni płótna, znajdują spełnienie w formie różnorodnych obiektów, instalacji multimedialnych lub video-artu.

Najwyższy poziom artystyczny gwarantują nazwiska klasyków polskiego malarstwa współczesnego. Tuż obok nich pojawią się wschodzące gwiazdy najmłodszego pokolenia, których nazwiska pojawiają się w mediach, w kontekście najważniejszych wydarzeń i nagród artystycznych o zasięgu międzynarodowym. Zgromadzenie tak dużej liczby artystów z przeciwległych sobie biegunów Polski może okazać się mieszanką wybuchową, ale też impulsem do refleksji na temat znaczenia odległości, tożsamości i czasu w kontekście tworzenia.

Dla odwiedzających wystawę Północ/Południe powstanie więc wyjątkowa okazja do przyjrzenia się zarówno podobieństwom, jak i różnicom, wynikającym z ekspresji tworzenia oraz podejmowanych przez artystów tematów.

Różnorodność gwarantowana, a również aranżacja z pewnością przysporzy widzom wielu emocji. Przysporzy ich zapewne i samym artystom, którzy dzięki takiej próbie zbliżenia środowisk twórczych otrzymają szansę na dowiedzenie się o sobie czegoś więcej.

Koordynatorzy wystawy:

Przemysław Łopaciński, ASP Gdańsk