Antoni Cygan. Malarstwo 1989-2014

5 lat temu

red. Maciej Linttner

Album prac malarskich profesora Antoniego Cygana prezentujący bogaty dorobek artystyczny, którego zakres obejmuje zarówno obrazy sztalugowe, jak również monumentalne realizacje obiektów sakralnych: cykle Drogi Krzyżowej (do kościoła p.w. św. Krzyża w Gliwicach, św. Apostoła w Zabrzu, Bazyliki NMP w Licheniu) i wystroje wnętrz wraz z polichromią (do Kościoła p.w. św. Pawła Apostoła w Zabrzu, kościoła p.w. św. Urbana w Paniówkach).

Sylwetkę Artysty przybliża wstęp autorstwa prof. Kazimierza Cieślika oraz esej dr Aleksandry Giełdoń-Paszek, która uważa malarstwo Antoniego Cygana za jednolite stylistycznie i konsekwentne ideowo: „Sfera problemowa nie pozostawia tu wątpliwości i niedomówień. Artysta należy do tego grona twórców, którzy całą swą aktywność artystyczną koncentrują wokół człowieka i jego najważniejszych spraw, mówiąc o tym w sposób bardzo jednoznaczny, choć nie wprost. Malarstwo to, w dużej swej części pozostaje w tradycji obrazowania sacrum, rozumianego dosłownie, ale też jest uniwersalnym przesłaniem o ponadczasowym charakterze”.

Publikacja zawiera biografię artysty. Tekst równoległy polsko-angielski.

141 s., 29 cm. Oprawa twarda. Katowice 2014.

Zamówienia proszę kierować do: Księgarnia Zła Buka

Galeria Rondo Sztuki Katowice ASP Rondo im. Gen. Jerzego Ziętka 1